Przejdź do głównej zawartości

Rysowanie kontra stres

W naszym życiu zawsze będzie pewna ilość stresu, nie unikniemy tego. Może być związany z pracą, przyjaciółmi, rodziną, a nawet z deszczem, kiedy wychodzisz od fryzjera. To może być cokolwiek. Są jednak sposoby, aby sobie z tym radzić.

Proste rysowanie cienkopisem kontra stres

Sztuka jest odwieczną metodą stosowaną w leczeniu depresji czy lęków, często związanych z dolegliwościami somatycznymi. Pomaga też rozładować napięcie wywołane stresem. Dodaje siły, a przede wszystkim wiary w siebie. Rysowanie, bez względu na umiejętności, pomaga wyciszyć umysł i ciało. Pomaga zrelaksować się w sposób kreatywny.

Czy zdarza Ci się, że po ciężkim i stresującym dniu, siadasz wygodnie w fotelu, być może z lampką wina czy filiżanką herbaty, włączasz telewizor lub przeglądasz w smartfonie media społecznościowe? Pewnie tak, przecież trzeba odpocząć. Tylko czy to wszystko faktycznie Cię zrelaksuje? Szczególnie media przepełnione negatywnymi wiadomościami i sensacjami.

czas relaksu

Wiem, wiem, trzeba być na bieżąco. Tylko nie myl tego z relaksem. Negatywne emocje trzeba jakoś wyciszyć. Można to robić różnie, jednak sztuka, nawet przez to malutkie "s", ma na prawdę dużo do zaoferowania. I nie upieram się tu tylko przy Zentangle®.

Pozwól, że zaproponuję Ci prosty relaks rysunkowy

Usiądź wygodnie, weź dowolne czasopismo, które masz pod ręką. Weź coś do pisania, na przykład cienkopis, żelopis, czy zwykły długopis. I... zacznij rysować! Prawda, że proste? 

Ale co, jak? Zwyczajnie, najlepiej wypełniaj puste przestrzenie, fragmenty zdjęć, powtarzalnymi wzorami. Mogą to być, kropki, kółka, bąbelki, trójkąty, linie, proste kwiatki, listki, spirale, wzory szachownicy, fale, kocie oczy, mozaika parkietu w Twoim pokoju, wzorki z piżamy w której siedzisz ... i długo by jeszcze wyliczać. Acha, pamiętaj o tym, żeby telewizor zastąpić spokojną muzyką, telefon wyciszyć.

Takie artystyczne (nie inaczej) bazgranie określone jest często jako doodle, ale nie o nazwy tu chodzi. A co jeśli nie masz żadnej papierowej prasy w domu, podobnie jak ja. Pozostaje kartka papieru, choć w pozycji fotelowej bardziej sprawdzi się coś sztywniejszego, czyli notes, kartka na podkładce. Bardzo przydatne i wygodne są notesy w kropki.

Rozejrzyj się wokół siebie, wszędzie znajdziesz inspiracje

Właśnie ktoś nalał Ci gorącej herbaty do filiżanki? Przyjrzyj się jej. Brzeg filiżanki ma kształt koła, narysuj go. Herbata podczas nalewania lekko się spieniła, na powierzchni powstały bąbelki. To narysuj bąbelki! Zostaw je puste, resztę powierzchni koła (filiżanki) wypełnij dowolnym wzorem.

Na ścianie wisi zegar? Znowu koło, narysuj je. Podzielone jest na dwanaście części, Ty też to zrób, najlepiej nie cyferkami a prostymi liniami, przechodzącymi przez środek. Czy wiesz co właśnie narysowałeś? Najprostszy szablon mandali! Spróbuj, korzystając z pomocniczych linii, zapełnić ją wzorami. To nie muszą być fantazyjne esy floresy.

Pamiętaj, że wszystko, co powtarza się w regularny sposób, od razu wygląda o wiele ciekawiej, nawet jeśli linie nie są "idealne".  Warto spróbować, nie ma nic przyjemniejszego niż zatracenie się w czymś, co sprawia radość. A czy Tobie sprawi przyjemność rysowanie? Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz.

cytat sztuka

Co o tym myślisz? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ