Przejdź do głównej zawartości

Rysowanie kontra stres

W naszym życiu zawsze będzie pewna ilość stresu, nie unikniemy tego. Może być związany z pracą, przyjaciółmi, rodziną, a nawet z deszczem, kiedy wychodzisz od fryzjera. To może być cokolwiek. Są jednak sposoby, aby sobie z tym radzić.

Proste rysowanie cienkopisem kontra stres

Sztuka jest odwieczną metodą stosowaną w leczeniu depresji czy lęków, często związanych z dolegliwościami somatycznymi. Pomaga też rozładować napięcie wywołane stresem. Dodaje siły, a przede wszystkim wiary w siebie. Rysowanie, bez względu na umiejętności, pomaga wyciszyć umysł i ciało. Pomaga zrelaksować się w sposób kreatywny.

Czy zdarza Ci się, że po ciężkim i stresującym dniu, siadasz wygodnie w fotelu, być może z lampką wina czy filiżanką herbaty, włączasz telewizor lub przeglądasz w smartfonie media społecznościowe? Pewnie tak, przecież trzeba odpocząć. Tylko czy to wszystko faktycznie Cię zrelaksuje? Szczególnie media przepełnione negatywnymi wiadomościami i sensacjami.

czas relaksu

Wiem, wiem, trzeba być na bieżąco. Tylko nie myl tego z relaksem. Negatywne emocje trzeba jakoś wyciszyć. Można to robić różnie, jednak sztuka, nawet przez to malutkie "s", ma na prawdę dużo do zaoferowania. I nie upieram się tu tylko przy Zentangle®.

Pozwól, że zaproponuję Ci prosty relaks rysunkowy

Usiądź wygodnie, weź dowolne czasopismo, które masz pod ręką. Weź coś do pisania, na przykład cienkopis, żelopis, czy zwykły długopis. I... zacznij rysować! Prawda, że proste? 

Ale co, jak? Zwyczajnie, najlepiej wypełniaj puste przestrzenie, fragmenty zdjęć, powtarzalnymi wzorami. Mogą to być, kropki, kółka, bąbelki, trójkąty, linie, proste kwiatki, listki, spirale, wzory szachownicy, fale, kocie oczy, mozaika parkietu w Twoim pokoju, wzorki z piżamy w której siedzisz ... i długo by jeszcze wyliczać. Acha, pamiętaj o tym, żeby telewizor zastąpić spokojną muzyką, telefon wyciszyć.

Takie artystyczne (nie inaczej) bazgranie określone jest często jako doodle, ale nie o nazwy tu chodzi. A co jeśli nie masz żadnej papierowej prasy w domu, podobnie jak ja. Pozostaje kartka papieru, choć w pozycji fotelowej bardziej sprawdzi się coś sztywniejszego, czyli notes, kartka na podkładce. Bardzo przydatne i wygodne są notesy w kropki.

Rozejrzyj się wokół siebie, wszędzie znajdziesz inspiracje

Właśnie ktoś nalał Ci gorącej herbaty do filiżanki? Przyjrzyj się jej. Brzeg filiżanki ma kształt koła, narysuj go. Herbata podczas nalewania lekko się spieniła, na powierzchni powstały bąbelki. To narysuj bąbelki! Zostaw je puste, resztę powierzchni koła (filiżanki) wypełnij dowolnym wzorem.

Na ścianie wisi zegar? Znowu koło, narysuj je. Podzielone jest na dwanaście części, Ty też to zrób, najlepiej nie cyferkami a prostymi liniami, przechodzącymi przez środek. Czy wiesz co właśnie narysowałeś? Najprostszy szablon mandali! Spróbuj, korzystając z pomocniczych linii, zapełnić ją wzorami. To nie muszą być fantazyjne esy floresy.

Pamiętaj, że wszystko, co powtarza się w regularny sposób, od razu wygląda o wiele ciekawiej, nawet jeśli linie nie są "idealne".  Warto spróbować, nie ma nic przyjemniejszego niż zatracenie się w czymś, co sprawia radość. A czy Tobie sprawi przyjemność rysowanie? Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz.

cytat sztuka

Co o tym myślisz? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach.

Komentarze

  1. Też czasem coś bazgrolę dla wyciszenia. To taki mój sposób na ukojenie nerwów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober.
Inktober - rysunkowe wyzwanie Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest …

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…