Prosty przykład Zentangle krok po kroku

Wszystkich, którzy nie próbowali jeszcze rysowania Zentangle, a chcieliby to zrobić, zapraszam na kolejną lekcję online. Będziemy rysować małą płytkę, z stosunkowo prostymi wzorami. Pokażę również, jak prosto i szybko zaznaczyć tak zwane "sznurki", dzielące obszar rysowania na poszczególne części.

Dla przypomnienia - pierwszą lekcję, czyli absolutne podstawy możecie obejrzeć we wcześniejszym wpisie "Jeżeli potrafisz trzymać ołówek, potrafisz rysować Zentangle". Natomiast o "sznurkach pisałam między innymi we wpisie z gotowymi przykładami do pobrania

Końcowym efektem dzisiejszej lekcji będzie płytka z prostymi wzorami Zentangle, którą widzicie poniżej.


Przygotujcie sobie kwadratowy kartonik o wymiarach 9x9 cm. Jeśli wolicie inny format, oczywiście też może być. Do tego potrzebne będą jeszcze cienkopisy, najlepiej o różnych grubościach. Jeśli nie macie, wystarczy zwykły cienkopis i jakiś grubsze mazak.

Korzystając z grubego pisaka narysujcie linie przypominające fale. Ja korzystałam z pisaka pędzelkowego. Linie rysujcie pewnym ruchem ręki. Jeśli będziecie się zbytnio starać, gorzej wam to wyjdzie. Poważnie!


W tym momencie macie już narysowane tak zwane "sznurki". Od tego momentu zaczyna się wypełnianie wzorami Zentangle. Poniżej widać kolejne etapy rysowania dzisiejszego przykładu. Nie podaję tu dokładnych instrukcji dla każdego wzoru, bo możecie rysować zupełnie inne. Proponuję, na początek, korzystać z najprostszych. Przykłady znajdziecie w wielu wpisach na blogu. 

Wzory zaczęłam rysować od środka, dodając kolejne elementy. I tu te nie ma reguły, możecie zacząć od dowolnego miejsca i w dowolnym kierunku. 


Po wypełnieniu całej, środkowej części, pomyślałam, że warto po bokach dodać jeszcze elementy florystyczne. Te proste kontury kwiatków na  pewno też pięknie narysujecie. Do dzieła!Na koniec, aby nieco uwypuklić rysunek, zastosowałam cieniowanie bardzo miękkim ołówkiem. Na poniższym rysunku zaznaczyłam miejsca cieniowania czerwonym pisakiem. Oczywiście cieniowanie nie jest konieczne, ale jeśli już to robicie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z wiszera. Możecie też dodać kolory. 


I jeszcze efekt końcowy.


Jak widzicie, cieniowanie jest bardzo delikatne, aby nie przytłaczało całego rysunku. To tylko niewielki efekt podkreślający całość. 

Serdecznie zachęcam do spróbowania! To może tylko wyglądać na dość trudne do wykonania, zwłaszcza przez osoby uważające się za rysunkowe beztalencia. Tu talent nie jest konieczny, jedynie dobre chęci. Zentangle to specyficzna terapia sztuką, która przydatna jest prawie każdemu. 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do komentarzy. 

Komentarze

  1. Jak zawsze bardzo ładnie.:) Wymazałam cienkopisy...czas dokupić :) Czy można samymi ołówkami jeśli są o różnej twardości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ba :) moje też się wypisują. Ołówkami? A dlaczego nie, pewnie wszystkim można.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania