Przejdź do głównej zawartości

Prosty przykład Zentangle krok po kroku

Wszystkich, którzy nie próbowali jeszcze rysowania Zentangle, a chcieliby to zrobić, zapraszam na kolejną lekcję online. Będziemy rysować małą płytkę, z stosunkowo prostymi wzorami. Pokażę również, jak prosto i szybko zaznaczyć tak zwane "sznurki", dzielące obszar rysowania na poszczególne części.

Dla przypomnienia - pierwszą lekcję, czyli absolutne podstawy możecie obejrzeć we wcześniejszym wpisie "Jeżeli potrafisz trzymać ołówek, potrafisz rysować Zentangle". Natomiast o "sznurkach pisałam między innymi we wpisie z gotowymi przykładami do pobrania

Końcowym efektem dzisiejszej lekcji będzie płytka z prostymi wzorami Zentangle, którą widzicie poniżej.


Przygotujcie sobie kwadratowy kartonik o wymiarach 9x9 cm. Jeśli wolicie inny format, oczywiście też może być. Do tego potrzebne będą jeszcze cienkopisy, najlepiej o różnych grubościach. Jeśli nie macie, wystarczy zwykły cienkopis i jakiś grubsze mazak.

Korzystając z grubego pisaka narysujcie linie przypominające fale. Ja korzystałam z pisaka pędzelkowego. Linie rysujcie pewnym ruchem ręki. Jeśli będziecie się zbytnio starać, gorzej wam to wyjdzie. Poważnie!


W tym momencie macie już narysowane tak zwane "sznurki". Od tego momentu zaczyna się wypełnianie wzorami Zentangle. Poniżej widać kolejne etapy rysowania dzisiejszego przykładu. Nie podaję tu dokładnych instrukcji dla każdego wzoru, bo możecie rysować zupełnie inne. Proponuję, na początek, korzystać z najprostszych. Przykłady znajdziecie w wielu wpisach na blogu. 

Wzory zaczęłam rysować od środka, dodając kolejne elementy. I tu te nie ma reguły, możecie zacząć od dowolnego miejsca i w dowolnym kierunku. 


Po wypełnieniu całej, środkowej części, pomyślałam, że warto po bokach dodać jeszcze elementy florystyczne. Te proste kontury kwiatków na  pewno też pięknie narysujecie. Do dzieła!Na koniec, aby nieco uwypuklić rysunek, zastosowałam cieniowanie bardzo miękkim ołówkiem. Na poniższym rysunku zaznaczyłam miejsca cieniowania czerwonym pisakiem. Oczywiście cieniowanie nie jest konieczne, ale jeśli już to robicie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z wiszera. Możecie też dodać kolory. 


I jeszcze efekt końcowy.


Jak widzicie, cieniowanie jest bardzo delikatne, aby nie przytłaczało całego rysunku. To tylko niewielki efekt podkreślający całość. 

Serdecznie zachęcam do spróbowania! To może tylko wyglądać na dość trudne do wykonania, zwłaszcza przez osoby uważające się za rysunkowe beztalencia. Tu talent nie jest konieczny, jedynie dobre chęci. Zentangle to specyficzna terapia sztuką, która przydatna jest prawie każdemu. 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do komentarzy. 

Komentarze

  1. Jak zawsze bardzo ładnie.:) Wymazałam cienkopisy...czas dokupić :) Czy można samymi ołówkami jeśli są o różnej twardości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ba :) moje też się wypisują. Ołówkami? A dlaczego nie, pewnie wszystkim można.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ