Przejdź do głównej zawartości

Radość tworzenia

Rysuję, maluję i ciągle mi mało. Nie wiem, może to jakiś nałóg? Gdybym to jeszcze robiła w celu podreperowania budżetu to, w dzisiejszych czasach, tak zwanego "wyścigu szczurów", nie byłoby chyba takie dziwne?

Niedawno czytałam książkę "Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu" Leonarda Mlodinowa. Generalnie pasjonująca lektura, nie tylko dla kreatywnych. Natknęłam się w niej na opis przypadku chorobowego niejakiej Pat Darcy, u której naturalne pragnienie tworzenia przeszło w niepohamowaną potrzebę. Malowała dosłownie na wszystkim i wszędzie. Malowanie całkowicie przejęło kontrolę nad jej życiem. To było chorobliwe uzależnienie, nawiasem mówiąc wywołane lekiem na chorobę Parkinsona. Kobietę poddano operacji polegającej na zamrożeniu niewielkiego fragmentu mózgu. Pomogło.

Radość tworzenia

Czytając ten fragment książki od razu zauważyłam pewne podobieństwa do swojej sytuacji, zwłaszcza, że biorę też lek na Parkinsona. Od razu też pomyślałam, hola... nie tak szybko! Przecież ja nie jestem uzależniona od rysowania. Lubię, ale na pewno nie tak bardzo, żeby mi robić dziurę w głowie.
"...ludzie przeznaczają energie na aktywność artystyczną mimo że (zwykle) nie wiąże się to z nagrodą o charakterze materialnym."
- "Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu" Leonard Mlodinow

W pełni zgadzam się z tym cytatem, bo są artyści i rzemieślnicy.

Jeszcze jeden przykład ze wspomnianej książki. Kiedy Fiodorowi Dostojewskiemu pewien wydawca zaproponował sporą zaliczkę tytułem przyszłej powieści, ten odpowiedział: "Ty chyba nigdy nie pisałeś niczego na zamówienie, na metry, więc nigdy nie zaznałeś tej piekielnej udręki." Niestety, tworzenie na zamówienie dość często powoduje u artysty (nie rzemieślnika) brak weny.

Dlatego, nie przejmując się niczym rysuję dalej i dalej. Rysuję to co lubię, to co mi się podoba. A kiedy przychodzi chęć na zrobienie czegoś innego, czy skorzystanie z innej techniki, robię to. (Pewnie stąd wynikały spore zmiany na moim blogu.)

Zachęcam Was, zagonionych, zmęczonych, żyjących w biegu... (o szczurach już nie wspominam, nie chcę kogoś obrazić, ale film obejrzyjcie: https://youtu.be/K9PYFKvn-Is), zatrzymajcie się, zróbcie coś dla siebie, niekoniecznie grubą kasę.

Tworzyć można na różne sposoby, pisałam już na blogu na ten temat, nie będę się więc powtarzać. Proponuję Ci lekturę wcześniejszych wpisów:


Sama, w swojej twórczej działalności, przerabiałam różne techniki i wszystko to sprawiało mi radość. Teraz, kiedy choroba odmawia mi wykonywania wielu czynności, tym bardziej cieszę się, że jest jeszcze coś miłego dla ducha, oczu i serca, co mogę robić. Jeśli się chce, znajduje się drogę, jeśli nie chce... znajduje powody.

Ostatnio, w przerwie między kolejnymi "Skrawkami Serdeczności", wróciłam do graficznej zabawy z komputerem. Powstała grafika - "Sen Neptuna". Kto wie, może teraz częściej będę korzystać z możliwości komputera?

grafika Sen Neptuna

Radość tworzenia i radość dzielenia

Czasem, pokazując komuś swoje prace i mówiąc, żeby sobie coś wybrał, zastanawiam się czy wybiera przez grzeczność, czy też faktycznie mu się to podoba? Co o tym sądzicie?
W zasadzie nie ma to dla mnie większego znaczenia, zakładam, że się podoba i pękam z dumy. :) Ale to nie tylko o to "pękanie" chodzi. Chodzi o samo dzielenie się. To też przynosi radość. I właśnie najlepszym przykładem są wspomniane Skrawki. Rysowanie sprawia mi przyjemność, a reakcje i uśmiechy obdarowanych, jeszcze większą. Co tu dużo pisać, jeśli nie spróbujesz nie będziesz wiedzieć o co chodzi. A obdarować można nie tylko dobrym słowem, to może być słoik domowych powideł (mniaaam), własnoręcznie narysowana kartka z życzeniami, wydziergany szalik czy też prosta zakładka do książki.

prosta zakładka do książki

Obejrzałaś już proponowany przeze mnie film? Nie? Zrób to koniecznie, później przemyśl sprawę. Chyba nie chcesz wpaść w łapkę na szczury? Czy nie lepiej cieszyć się z małych rzeczy?

"Ciesz się małymi rzeczami, bo może któregoś dnia obejrzysz się za siebie i zdasz sobie sprawę, że były to rzeczy wielkie."
- Robert BraultKomentarze

 1. Post wart zapamiętania. Śliczna zakładka Danusiu.:) Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) zakładki to taka fajna odmiana tangli a w dodatku całkiem przydatna.

   Usuń
  2. Oczywiście że post warty zapamiętania tak jak większość z nich. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Fantastyczna grafika! Nie mam pojęcia o grafice komputerowej, ale może kiedyś też spróbuję, bo widzę, że efekty są imponujące, a przypuszczam, że i zabawa przednia :).
  Książką mnie zaciekawiłaś, lubię takie tematy, postaram się ją przeczytać. Ja bym tylko do tych cytatów dodała, że czasem rzemieślnik też bywa artystą, lub odwrotnie :). Na przykład Picasso mają niewiele ponad 20 lat miał już swojego marszanda, który z góry zamówił u niego wszystkie obrazy, jakie ten namaluje do końca życia, za wyjątkiem pięciu rocznie. Więc w takiej sytuacji Picassa trudno zaszufladkować jednoznacznie jako artystę nie-rzemieślnika, skoro malował wiedząc, że na pewno ktoś mu za każdy obraz zapłaci. W jego przypadku materialna nagroda zawsze była zagwarantowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie mysle, że granica między artysta a rzemieślnikiem jest dosyć cienka. Cyba wiele czynników i okoliczności na to wpływa? A co do grafiki komputerowej... nie da się ukryć, przyjemna zabawa. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ