TERAPIA SZTUKĄ

Walcząc z chorobą Parkinsona, bardzo często korzystam z pomocy, jaką daje praca twórcza. Mało tego, zawsze zachęcam inne osoby do spróbowania i niekoniecznie dotyczy to zmagających się z poważną chorobą. W obecnych czasach każdemu dobrze zrobi chwila twórczego relaksu. Zwłaszcza że nie jest do tego potrzebny żaden talent. 

Znajdziesz tu moje sprawdzone metody twórczego relaksu, inspirowane różnymi technikami. Forma, w jakiej je przedstawiam, co prawda pokazuje w zarysie kolejne kroki, ale nie jest szczegółową instrukcją. Nie mogę i nie chcę narzucać Ci jak masz narysować kółko i gdzie je narysować. Zaufaj sobie, swojej intuicji i wyobraźni, podpowiedzą lepiej niż ja. 

Moim faworytem jest Park Art Journal

Park Art Journal, w skrócie PAJ to kreatywny dziennik, którego skuteczność sprawdzałam na sobie i jak najbardziej polecam Ci taką formę twórczego relaksu, nawet jeśli uważasz, że nie masz żadnych umiejętności artystycznych. Szczególnie polecam go osobom walczącym z chorobą Parkinsona.

Sama uwielbiam autoterapię sztuką i praktykuję ją od wielu lat. Pomogła mi ona przezwyciężyć wiele trudności życiowych oraz poznać lepiej samą siebie. Polecam ją każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz czerpać więcej radości z życia. Poznaj jeszcze inne formy terapii sztuką, o których wspominałam na blogu.

7 ćwiczeń z autoterapii sztuką do wypróbowania w domu 


Mała sztuka - przerwa na twórczy relaksmoja propozycja twórczego relaksu, na który zawsze można znaleźć odrobinę czasu w tym zagonionym świecie. Nie potrzebujesz do tego kilku wolnych godzin, ani też  specjalistycznych materiałów. (w planach jest rozwinięcie tematu). 

Twoja rzeka emocji - weź kartkę z zarysem rzeki (lub narysuj samodzielnie) i zamaluj ją kolorami, które odpowiadają Twoim emocjom. Jeśli nie potrafisz ich dobrze nazwać, skorzystaj z koła emocji.


Bardzo proste rysunki, dobre na początek twórczej przygody

Polecam mój kanał na YT - DeniMixArt  - szczególnie serię "Mała sztuka". 

A na blogu:

 Rysujemy jesienne liście

Rysunki w stylu Neuroart (spis)

Neuroart to rysunki, w których wykorzystuje się elementy neurografiki, czasem Zentangle. Jedna i druga metoda działa relaksująco, sprzyja ćwiczeniu uważności. Poza tym wszelkie prace artystyczne to również dobre ćwiczenie dłoni i to obydwu jednocześnie. Z własnego doświadczenia wiem, jakie jest to istotne, szczególnie w chorobie Parkinsona. 
  • Narysuj  "Złote oko" - dokładna instrukcja i tło do pobrania TUTAJ
  • NeuroZenDala

Neurotangle - proste rysunki na małych kartonikach

Dodatkowy opis TUTAJ

Kolejna lekcja jak rysować Neurotangle

Zdaję sobie sprawę z tego, że to co dla mnie jest proste, dla niektórych może być trudne, zwłaszcza w przypadku osób nigdy wcześniej nie rysujących czy malujących, a jednoczenie z poczuciem nadmiaru kreatywności.  Planuję kilka "lekcji" w bardzo uproszczonej formie rysowania. 

Ważna informacja

Nie posiadam żadnego wyksztalcenia uprawniającego do prowadzenia arteterapii. To co prezentuje wynika z własnych obserwacji oraz niewielkiej ilości literatury. Jeśli korzystasz z moich podpowiedzi, inspiracji, robisz to na własną odpowiedzialność. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

Kartki na Boże Narodzenie w stylu Zentangle