TERAPIA SZTUKĄ

Walcząc z chorobą Parkinsona bardzo często korzystam z pomocy jaką daje praca twórcza. Mało tego, zawsze zachęcam inne osoby do spróbowania i niekoniecznie dotyczy to zmagających się z poważną chorobą. W obecnych czasach każdemu dobrze zrobi chwila twórczego relaksu. Zwłaszcza, że nie jest do tego potrzebny żaden talent. 

Znajdziesz tu moje sprawdzone metody twórczego relaksu, inspirowane różnymi technikami. Forma w jakiej je przedstawiam co prawda pokazuje w zarysie kolejne kroki, ale nie jest szczegółową instrukcją. Nie mogę i nie chcę narzucać Ci jak masz narysować kółko i gdzie je narysować. Zaufaj sobie, swojej intuicji i wyobraźni, podpowiedzą lepiej niż ja. 

Umieszczone tu przykłady, z którymi ja dobrze się czuję, nie muszą zadowalać każdego. Jednak zachęcam do spróbowania. Nie rezygnuj zakładając z góry, że nie potrafisz, bo tego nie wiesz dopóki nie spróbujesz. 

Na chwilę obecną jest to dopiero zarys nowego miejsca na blogu. Mam jednak nadzieję, że wkrótce uda mi się zmieścić tu kolejne inspiracje. Za ewentualne opóźnienia z góry przepraszam. 

Twoja rzeka emocji 

Weź kartkę z zarysem rzeki (lub narysuj samodzielnie) i zamaluj ją kolorami, które odpowiadają Twoim emocjom. Jeśli nie potrafisz ich dobrze nazwać, skorzystaj z koła emocji. - czytaj opis

Bardzo proste rysunki - połączenie tuszu i akwareli

Postaram się w tym miejscu dodawać odnośniki dla początkujących artystów.

Lekcja pierwsza - Rysujemy jesienne liście

Rysunki w stylu Neuroart (spis)

Neuroart to rysunki w których wykorzystuje się elementy neurografiki, czasem Zentangle. Jedna i druga metoda działa relaksująco, sprzyja ćwiczeniu uważności. Poza tym wszelkie prace artystyczne to również dobre ćwiczenie dłoni i to obydwu jednocześnie. Z własnego doświadczenia wiem jakie jest to istotne, szczególnie w chorobie Parkinsona. 
  • Narysuj  "Złote oko" - dokładna instrukcja i tło do pobrania TUTAJ
  • NeuroZenDala

Neurotangle - proste rysunki na małych kartonikach

Dodatkowy opis TUTAJ

Kolejna lekcja jak rysować Neurotangle

Zdaję sobie sprawę z tego, że to co dla mnie jest proste, dla niektórych może być trudne, zwłaszcza w przypadku osób nigdy wcześniej nie rysujących czy malujących, a jednoczenie z poczuciem nadmiaru kreatywności.  Planuję kilka "lekcji" w bardzo uproszczonej formie rysowania. 

Ważna informacja

Nie posiadam żadnego wyksztalcenia uprawniającego do prowadzenia arteterapii. To co prezentuje wynika z własnych obserwacji oraz niewielkiej ilości literatury. Jeśli korzystasz z moich podpowiedzi, inspiracji, robisz to na własną odpowiedzialność. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

Neurografika jako forma relaksu