Przejdź do głównej zawartości

TERAPIA SZTUKĄ

Walcząc z chorobą Parkinsona bardzo często korzystam z pomocy jaką daje praca twórcza. Mało tego, zawsze zachęcam inne osoby do spróbowania i niekoniecznie dotyczy to zmagających się z poważną chorobą. W obecnych czasach każdemu dobrze zrobi chwila twórczego relaksu. Zwłaszcza, że nie jest do tego potrzebny żaden talent. 

Znajdziesz tu moje sprawdzone metody twórczego relaksu, inspirowane różnymi technikami. Forma w jakiej je przedstawiam co prawda pokazuje w zarysie kolejne kroki, ale nie jest szczegółową instrukcją. Nie mogę i nie chcę narzucać Ci jak masz narysować kółko i gdzie je narysować. Zaufaj sobie, swojej intuicji i wyobraźni, podpowiedzą lepiej niż ja. 

Umieszczone tu przykłady, z którymi ja dobrze się czuję, nie muszą zadowalać każdego. Jednak zachęcam do spróbowania. Nie rezygnuj zakładając z góry, że nie potrafisz, bo tego nie wiesz dopóki nie spróbujesz. 

Na chwilę obecną jest to dopiero zarys nowego miejsca na blogu. Mam jednak nadzieję, że wkrótce uda mi się zmieścić tu kolejne inspiracje. Za ewentualne opóźnienia z góry przepraszam. 

1.Rysunki w stylu Neuroart (spis)

Neuroart to rysunki w których wykorzystuje się elementy neurografiki, czasem Zentangle. Jedna i druga metoda działa relaksująco, sprzyja ćwiczeniu uważności. Poza tym wszelkie prace artystyczne to również dobre ćwiczenie dłoni i to obydwu jednocześnie. Z własnego doświadczenia wiem jakie jest to istotne, szczególnie w chorobie Parkinsona. 
  • Narysuj  "Złote oko" - dokładna instrukcja i tło do pobrania TUTAJ
  • NeuroZenDala

2.Neurotangle - proste rysunki na małych kartonikach

Dodatkowy opis TUTAJ

P.S.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to co dla mnie jest proste, dla niektórych może być trudne, zwłaszcza w przypadku osób nigdy wcześniej nie rysujących czy malujących, a jednoczenie z poczuciem nadmiaru kreatywności.  Planuję kilka "lekcji" w bardzo uproszczonej formie rysowania. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ